Prakticky celý život mám problémy so spánkom. Niekedy menšie, inokedy väčšie, ale sú stále.
Poruchy spánku sú civilizačnou chorobou. Niekto spí málo, niekto veľa, iný má nočné mory, budí sa na úzkosť alebo nemôže spať kvôli chronickej telesnej alebo psychickej bolesti.
Haprovanie spánkového cyklu súvisí s telesnými aj psychickými chorobami, ale diagnostikuje sa aj samostatne.
Ešte stále sa nájdu takí, ktorí sú skeptickí k ľuďom, čo majú problémy so spánkom. Buď im neveria alebo to zľahčujú.
Do istej miery rozumiem tomu, prečo niektorí neveria, že ich známy nemôže spať. Spánok je predsa prirodzená potreba, tak ako je dýchanie. Potom ako je možné, aby samozrejmú vec niečo narušilo?
Ľudia končia neraz závislí na tabletkách proti nespavosti a v kombinácii s pravidelným pohárom vína večer, si zarábajú na ďalší problém. Nuž ale spať sa musí. Teda malo by sa.
Viem sama podľa seba, že prebdené noci prinášajú nielen hlbokú únavu, ale zhoršujú náladu i telesné funkcie. Hovorím o nedobrovoľnej nespavosti, keď musím spať, aby som na druhý deň vykonávala množstvo povinností. Všetci to poznajú, ale keď sa nespavosť vkradne do života čoraz častejšie, už je to problém, ktorý výraznejšie zasahuje do života.
Navyše, sama dobre poznám na sebe aj to, že som unavená tak, že nemôžem ani zaspať. Viem, že je to protichodné, ale naozaj je to možné.
Našla som rozporuplné štúdie odborníkov. Jedni tvrdia, že narušenie spánkového cyklu nemá taký vážny dopad na ľudské zdravie. Viacej je takých, ku ktorým sa prikláňam aj ja, že problémy so spánkom veľmi negatívne vplývajú na zdravie človeka a jeho fungovanie.
Je zaujímavé, že aj keď niekto má istý problém celý život, zvykne tiež prekvapovať. Obyčajne ma väčšinou trápili problémy so zaspávaním a skorým prebúdzaním. Takže som sa veľmi nevyspala. Niekedy som spala dve hodiny a ráno išla do školy.
Tu len chcem ešte dodať, že hypnotiká by mali byť krátkodobou pomocou na zaspanie. Ich účinok je na mňa slabý, preto som veľa krát musela siahnuť po antidepresívach alebo antipsychotikách, ktoré utlmia a unavia a fungujú inakším spôsobom ako klasické hypnotiká.
V rannej dospelosti má trápila nespavosť ešte výraznejšie kvôli prudko zhoršenej depresívnej nálade a vystupňovaným úzkostiam. Odvtedy som na liekoch. Skúšala som byť bez nich niekoľko dní a nespala som. A tak som si zas dala lieky a umelo som zaspala.
Neviem, ako to majú ostatní, ale u mňa sa v noci emócie vyšplhajú úplne do extrému. Cez deň to tiež nie je žiadna sláva, ale v noci úplne končím pod silným náporom myšlienok a emócii. Akoby ma dusili svojou neúnosnou intenzitou.
Keď zaspím, zväčša mám nočné mory alebo sa budím v noci opäť s úzkosťou.
Niekedy ponocovanie môže mať aj pozitívnu stránku. Ja osobne som vtedy na inej vlne a ešte viac kreatívnejšia, ak ma nemoria moje tmavé nálady.
Keď príde noc, viem, že sa neschovám.